2018-19 Women's Teams


Team Brown.jpg

Team Brown

Representing Kamloops/Royal City

Skip: Corryn Brown
Third: Erin Pincott
Second: Dezaray Hawes
Lead: Ashley Klymchuk
Coach: Allison MacInnes

Follow Team Brown on Facebook, Twitter and Instagram.

Sponsored by Rivershore Ram Chrysler Dodge Jeep, Asham Curling Supplies, Hardline, Best Western Kamloops Hotel, Global Freight Solutions Inc., Enviroshed, West Coast Amusements Ltd., K R Brown Heating and Venting, T W Hawes Inc CPA, City Centre Auto.

team_slattery_2 (2).jpg

Team Slattery

Representing Vernon

Fourth: Alyssa Kyllo
Third: Kelsi Jones
Second: Morgayne Eby
Lead: Kim Slattery (Skip)
Coach: Mark Longworth

Team Richards.jpg

Team Richards

Representing Kelowna

Skip: Brette Richards
Third: Steph Jackson-Baier
Second: Heather Tyre
Lead: Blaine deJager

Follow Team Richards on Facebook.

Sponsored by Hatter-King Real Estate Team, Asham, MSport6, Four Foot Curling Camps, Foundary

Team Gyles original.jpg

Team Gyles

Representing Royal City

Skip: Kayte Gyles
Third: Caitlin Campbell
Second: Keelin Fines
Lead: Amanda Tipper
Fifth: Shawna Jensen
Coach: Debbie Carroll

Follow Team Gyles on Facebook.

Sponsored by Murrick Insurance Services

Team Backe.jpeg

Team Backe

Representing Nanaimo

Skip: Nicole Backe
Third: Cynthia Lu
Second: Mariah Coulombe
Lead: Marla Gudbransen

Team Reese-Hansen.jpg

Team Reese-Hansen

Representing Victoria

Skip: Taylor Reese-Hansen
Third: Catera Park
Second: Jordan Koster
Lead: Sydney Brilz
Coach: Todd Troyer

Follow Team Reese-Hansen on Facebook.

Sponsored by Gilly's Carpet and Furniture Care, Kitimat Lodge, Mark of the Hand Studios

teampic_2018 (1).jpg

Team Gushulak

Representing Royal City

Skip: Diane Gushulak
Third: Grace MacInnes
Second: Jessie Sanderson
Lead: Ashley Sanderson
Coach: Neil Houson

Follow Team Gushulak on Facebook.

Sponsored by Fresh St. Market, Constant Collectibles, Langley Concrete Group, Fets Whisky Kitchen, Simply West Coast, Goldline Curling Supplies, Artisan Fresh Cup Roastery Cafe

Team Van Osch.jpg

Team Van Osch

Representing Nanaimo/Parksville

Skip: Kesa Van Osch
Third: Kalia Van Osch
Second: Marika Van Osch
Lead: Amy Gibson
Coach: Bill Tschirhart

Follow Team Van Osch on Facebook, Twitter and Instagram.

Sponsored by Woodgrove Pines Wellness Clinic, VOI Training Group, Heath Law LLP, Smart Ice Inc., The MacIsaac Group of Law Firms, Dynamic Funds, KF Aerospace, Environmental Dynamics Inc., BalancePlus

Untitled-1.jpg

Team Daniels

Representing Delta Thistle

Skip: Sarah Daniels
Third: Kayla MacMillan
Second: Jessica Humphries
Lead: Sarah Loken
Coach: Katie Witt

Follow Team Daniels on Facebook.

Untitled-1.jpg

Team Thompson

Representing Kamloops/Vancouver

Skip: Karla Thompson
Third: Holly Donaldson
Second: Cassie Savage
Lead: Megan Daniels
Coach: Gerry VanDenBurghe

Follow Team Thompson on Facebook.

Sponsored by Camdon Electric, 2% Realty - Dave Harper, Giant Tiger, Canoe Financial LP

Untitled-1.jpg

Team Wark

Representing Chilliwack/Squamish/Victoria

Skip: Sarah Wark
Third: Kristen Pilote
Second: Carley Sandwith
Lead: Michelle Dunn
Coach: Jeff Richard

Untitled-1.jpg

Team Cowan

Representing Royal City

Skip: Shiella Cowan
Third: Donna Mychaluk
Second: Sandra Comadina
Lead: Victoria Murphy

Sponsored by Bel Air Construction, TRG Realty, Banner Carpets, Caposhie, Eastside Fitness, Golden Eagle, Eaglequest, Marsh

Untitled-1.jpg

Team Shaughnessy

Representing Juan de Fuca/Victoria

Skip: Danielle Shaughnessy
Third: Teri Palynchuk
Second: Debbie Pulak
Lead: Linda Torgerson
Coach: Melissa Soligo

Sponsored by Eclipse Training Solutions